KOBİ’lerin ihracat kapasitelerinin artırılması için Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) arasında TR90 Bölgesi Dış Ticaret Destek Merkezi İş birliği Protokolü imzalandı.
İmza törenine, OTSO Başkanı Adil Levent Karlıbel, DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar katıldı.
Protokol kapsamında;
TR90 Bölgesi’nden gerçekleştirilen ihracata katkı vermeyi amaçlamakta olup Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı öncülüğünde ve Ordu, Trabzon ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odaları ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) desteği ile uygulanacaktır. Proje, TR90 Bölgesi’nde yer alan KOBİ’lerin uluslararası pazarlardan pay alabilmeleri için rekabet güçlerinin artırılması ve dışa açılmalarının desteklenmesi konusunda önemli bir rol üstlenecektir.
TR90 bölgesinde yer alan KOBİ’lerin uluslararası pazarlara açılarak zorlaşan rekabet yapısında kurumsal gelişimlerini sağlayabilecekleri altyapıyı kazandırmak. Daralan iç pazarın olumsuz etkilerini, satış kanallarının bir kısmını uluslararası pazara çevirerek azaltmak. Kobilerin satış hacimlerinin bir kısmını ihracata yönelterek firmaların kısa dönem dalgalanmalardan olumsuz etkilenmesini önlemek. Hali hazırda ihracat yapan firmaların ihracat kapasitelerini geliştirmek olacaktır. İşletmelerin hayatta kalma ve büyüme olanaklarının artırılması ve yeni iş ve istihdam olanaklarının yaratılmasıdır.
Verilecek hizmetler kapsamında ise;
Proje kapsamında görevlendirilen dış ticaret uzmanları, başvuran KOBİ’lere, hedef pazar araştırması ve saptanması, potansiyel müşteri profilinin belirlenmesi ve KOBİ özelinde potansiyel müşteri listelerinin oluşturulması, dijital veri tabanları aracılığıyla hedef pazarlara yönelik sektörel ve bölgesel raporların temin edilmesi konularında danışmanlık desteği sunacaktır.

Paylaş

Kategori:

Tags:

Yorum mesajı devre dışı bırakıldı

Telif hakkı © 2022 OTSO | Ordu Ticaret ve Sanayi Odası