Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer Samsun – Sarp Demiryolunu kaleme aldı.

Bayer Samsun-Sarp Demiryolu ne zaman başlayacak? Başlığı ile kaleme aldığı yazıda;
Karadeniz bugünlerde turizm açısından önemli günler geçiriyor. Şikâyetler yığınla artmış durumda, herkesin bir şikâyeti var. Ordu’da çıkan “Olay” gazetesini, hele onun yıllar önce Samsun-Sarp arasında demiryolu hattı projesini dile getirişini dikkatle izlerim. Sarp Sınır Kapısı’nda o yoğunluğu görünce önerinin ne kadar doğru olduğunu anladım. Ama her şey siyasetçilerin kararında görünüyor. Gazetenin sahibi Zeki Özel, 2015’te “Karadenizlinin Başbakan’dan (Davutoğlu) ortak dileği/ Samsun-Sarp Demiryolu…” başlığını çekmiş. Aradan kaç yıl geçmiş!

Mesut Yılmaz döneminde yapımına başlanan ve Erdoğan’ın ilk döneminde de açılışı yapılan Karadeniz Otoyolu artık bugünkü yükü taşıyamıyor. Dün yazdığımız gibi TIR’lar, Kafkasya’ya, Orta Asya’ya bu yoldan gidiyor. Yoğun bir trafik akışı var. Karadeniz Otoyolu artık kapasitesini doldurmuş gibi görünüyor. Bu bakımdan bölgenin kurtuluşunun demiryolundan geçtiği savunuluyor. Ayrıca deniz ulaşımını da Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerle entegre etmek gerekiyor, deniyor.

Özetle, denizle demiryolu ve limanlar entegre olmalı. Karadeniz’in ‘kara talihi’ bu demiryolu ile değişecek.

Gazetenin sahibi Zeki Özel önümüze bir haritayı koyuyor. Amerika kıtası, Avrupa ile Hindistan, Japonya demiryolu hatları ‘örümcek ağı’ gibi. Türkiye’de bu ulaşım ağı neredeyse Atatürk döneminden beri ciddi bir gelişme gösterememiş.

Özel, sabah akşam demiryolu hattı ile yatıp kalkıyor. Attığı başlıklardan bazıları şöyle:

‘Aklın yolu Samsun-Sarp Demiryolu’

‘15 milyon Karadenizli müjde bekliyor’

‘Yılların büyük ihmalini sayın Cumhurbaşkanımız çözecektir. Kendisine güveniyor ve inanıyoruz’

‘Ulaştırma Bakanımız, Ordu ziyaretinde Samsun-Sarp sözünü verdi, şimdi Karadenizli bu hattın ilk etabı olan Samsun-Ordu Demiryolu projesinin derhal ihale edilmesini bekliyor. Bunu da bölgemiz insanı Sayın Erdoğan ve Adil Karaismailoğlu’ndan bekliyoruz.”

Erzincan-Trabzon olmaz!
CHP’li Mustafa Adıgüzel, gündeme getirilen “Erzincan-Trabzon” demiryolunun doğru bir güzergâh olmadığını, olması gerekenin “Samsun-Sarp” olduğunu Meclis kürsüsünde dile getirdi. Hesap kitabı iyi yapmak ve önceliği sıralamak gerekiyor.” Diye ifade etmiş.

Paylaş

Kategori:

Tags:

Yorum mesajı devre dışı bırakıldı

Telif hakkı © 2022 OTSO | Ordu Ticaret ve Sanayi Odası