Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret Borsası, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Ordu Mali Müşavirler Odası ile KOSGEB İl Müdürlüğü 08.07.2023 tarihinde şehrimizde meydana gelen ve halen devam eden sel felaketi nedeniyle zarar gören işletmelerin durumunu görüşmek üzere acil toplanarak bir kriz masası oluşturmuştur. 

Yapılan toplantı neticesinde taşkından zarar gören işletmelerin mali açıdan kayıplarının giderilmesi ve KOSGEB desteğinden yararlanması için gereken başvurular ve işlemler aşağıda sıralanmıştır.

  1. Vergisel yükümlülükler açısından işletmelerin selde zarar gören emtia ve demirbaşlarının listesini yaparak ilgili Vergi Dairesi Takdir Komisyonu’na başvurmaları gerekmektedir. Ticari Defterler ile ilgili bir zayiat ise 30 (otuz) gün içerisinde mahkemeye başvurarak zayi belgesi almaları gerekmektedir. İşletmeler bu hususta Mali Müşavirlerine mutlaka bilgi vermelidirler.
  2. KOSGEB Acil Destek Kredisinden yararlanmak isteyen işletmelerimiz;
  • Kamu Kurumlarına (Valilik, Kaymakamlık, Vergi Dairesi, AFAD, Belediyeler ve Defterdarlık) “Zarar Tespit Tutanağı” düzenletilmelidir.
  • KOSGEB Acil Destek Kredisinden yararlanacak olan işletmelerin KOBİ ölçeğinde ( 0 – 250 çalışan sayısı ve yıllık ciro 500 Milyon TL ve altı) olması gerekir.
  • Krediden yararlanmak isteyen işletmelerin güncel KOSGEB üyeliklerinin olması, güncel değilse e-devlet üzerinden güncellenmesi, KOSGEB üyelikleri yok ise sistem üzerinden üyelik oluşturmaları gerekmektedir.
  • KOSGEB aracılığı ile Kamu Bankaları tarafından verilecek ACİL DESTEK KREDİSİ, ilk 12 ayı geri ödemesiz toplam 36 ay vadeli ve sıfır faizli olacaktır.
  1. Kriz masamız her konuda destekçiniz olacaktır.

                                     10.07.2023

         13

Kriz masası irtibat: 

AD SOYADKURUMİLETİŞİM
ŞÜKRÜ KÖKSALORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI GENEL SEKRETERİ0538 862 60 91
BİROL ÖZTÜRKORDU TİCARET BORSASI GENEL SEKRETERİ0543 363 75 27
HAYRİ AKYOLORDU ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ0532 739 25 90
TUĞRUL ODABAŞORDU SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI ODA SEKRETERİ0532 614 30 20
Paylaş

Kategori:

Tags:

Yorum mesajı devre dışı bırakıldı

Telif hakkı © 2022 OTSO | Ordu Ticaret ve Sanayi Odası