Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nda (OTSO) düzenlenen bilgilendirme toplantısında Almanya’daki ticaret olanakları, şirket kurulumu ve destekler hakkında oda üyelerine bilgilendirmede bulunuldu, soruları yanıtlandı.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO), Ordu Ticaret Borsası (OTB) ve Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası(TATSO) iş birliği ile yapılan toplantıya, Ordu TSO Yöneim Kurulu Başkanı Adil Levent Karlıbel, Ordu TB Yönetim Kurulu Başkanı Ziver Kahraman, TATSO Genel Sekreteri Okan Özoğlu ve beraberindekiler, Ordu SMMMO Odası Başkanı Ender Sönmez, Ordu TSO ve Ordu TB yönetim kurulu, meclis üyeleri ile oda üyesi firma temsilcileri katıldı.
Toplantı açılış konuşmasında konuşan Başkan Karlıbel; “Almanya ile aynı yüz ölçümüne ve aynı nüfusa sahibiz ancak Almanya ile aramızda müthiş bir ekonomik uçurum var. Almanya bizlerin en büyük partneri aslında, 3 buçuk milyona yakın Türk vatandaşımız orada yaşıyor. Hatta çoğu Ordulu vatandaşımız yıllardır orada ikamet ediyor. Önümüzde şöyle bir fırsat var. Sanayileşmiş bir şehir değiliz, çok şey satıp alamayız ama mesela inşaat sektöründe çok iş var. Özellikle gıda perakendesi sektöründe çok iş var. Balık ve fındık üretiminde çok iyi noktalardayız. Almanya ile emeklilik sisteminde eğer entegre olabilirsek, oradaki emeklileri belli sürelerde buraya taşıyabilirsek çok şey sunabiliriz onlara. Sizler bizim orada büyükelçiliğimizsiniz, desteklerinizi bekliyoruz, arkadaşlarımın da bu fırsatları değerlendirmesini istiyorum. Bu şehri kirletmeden ve bozmadan büyütmek istiyoruz. Hayırlı ve güzel bir toplantı olmasını diliyor, hoş geldiniz diyorum.” Diye ifade etti.
Toplantıda konuşan Ordu TB Başkanı Ziver Kahraman; “TATSO Genel Sekreterimiz Almanya’da iş yapan ve firma kuracak üyelerimize yardımcı olabilecekleri konuları anlatmak üzere geldiler. Almanya’da iş yaparken problemlerinizi çözmeniz için herhangi bir kuruluşa gitmeden Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odasına başvurarak çözüm arayabilirsiniz. Misafirlerimize hoş geldiniz diyor, toplantının hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.
Toplantıda daha sonra Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu, Almanya’daki yatırım ortamı ve çeşitli konularda bilgilendirmelerde bulundu. Özoğlu, TATSO’nun ana hedefinin Türkiye ve Almanya arasındaki ticareti geliştirmek olduğunu belirterek, “Karşılıklı yatırımların yapılması, Türkiye’nin AB üyelik çalışmalarının desteklenmesi da özellikle çalıştığımız konular arasındadır. Son 2 yılda birçok Türk şirketi Almanya’da da firma kurmaya başladı. Ticaretin daha kaliteli ve sürdürülebilir olması için Almanya’da bir şirket, şube veya depo kurulmasını önemli görüyoruz” dedi.
Özoğlu, firmaların TATSO üyesi olmasının birçok avantajı da beraberinde getirdiğini vurgulayarak, “Üyelerimize vize referans yazılarının düzenlenmesi, şirket kuruluşla hakkında güncel teşvikler, 2 ülke pazarlarına yönelik danışmanlık hizmetleri, gümrük, vergi ve hukuk konularında uzmanlara yönlendirme, doğru ve geniş bir iletişim ağı ve daha çok görünürlük gibi birçok avantaj sunuyoruz” dedi.
TATSO Genel Sekreteri Özoğlu, yaptığı sunumda da Almanya pazarı hakkında bilgilendirmelerde bulundu, Almanya’da şirket kurulumu, teşvikler ve vergi uygulamaları, yatırım hibeleri, kamu kredileri ve garantileri gibi konularda detayı bilgiler vererek soruları yanıtladı.
Toplantı plaket takdimi ile son buldu.

Paylaş

Kategori:

Tags:

Yorum mesajı devre dışı bırakıldı

Telif hakkı © 2022 OTSO | Ordu Ticaret ve Sanayi Odası