Haberler

ORDU’NUN TALEPLERİ HİSARCIKLIOĞLU’NA İLETİLDİ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na taleplerini iletti.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin moderatörlüğünde, Ordu TSO, Ordu TB, Fatsa TSO, Fatsa TB, Ünye TSO ve Ünye TB Yönetim, Meclis ve Komite üyelerinin katılımları ile istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda TOBB Başkanı Hisarcıklıloğlu üyelerin sıkıntılarını ve taleplerini dinleyerek, bakan ve bakanlıklara bildirilmek üzere notlarını aldı.

Toplantının moderatörlüğünü yapan OTSO Başkanı Şahin, Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “Üyelerimiz ekonomik anlamda zor bir süreçten geçmektedir. Bu yüzden üyelerimizin ekonomik anlamda rahatlaması için krediye ihtiyacı vardır. Üyelerimize yönelik Kredi Garanti Fonu destekli veya Nefes Kredisi destekli uzun vadeli kredilere ihtiyacımız var. Üyelerimizin rahatlaması için bu uzun vadeli kredilerden üyelerimizin faydalandırılmasını istiyoruz. Samsun- Sarp Demir Yolunun Ordu ve Giresun’dan Geçmesi gerektiğini dile getiren Şahin; “Ordu ve bölgemiz Sanayi şehri olmaya bilir, ancak ilimizin hem sanayide hem de turizmde gelişmesi noktasında Samsun-Sarp Demir Yolunun çok önemi var, biz bu yolun ilimizden geçmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Karadeniz Akdeniz yolu tamamlandığında Ordu’nun lojistik bir merkez olması için konteynır limanının Ordu’ya kazandırılması gerektiğini vurgulayan Şahin; değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Ordu ili Mersin’den sonra en uzun sahil bandına sahip ilidir. Ünye ilçemizde bir tane limanımız var, ancak Fatsa, Ordu ve Giresun’da liman yok. bu yüzden Ordu ve Giresun’un kullanabileceği ortak noktada olan bir konteynır limanın ilimize kazandırılmasını istemekteyiz. Ordu tarım ürününü üretiyor ancak başka iller üzerinde ihraç edildiği için ilimizde ihracatın az olmasına sebep oluyor. Türkiye fındığını üçte birini ilimizde üretiyoruz, ancak ürettiğimiz ürünü ilimizden ihraç edemiyoruz. İlimize EximBank’ı kazandırmak istiyoruz, fakat sizin ihracatınız düşük deniliyor. Bunun yükselebilmesi için Ordu’ya konteynır limanın kazandırılması ve bununla beraber büyük yatırımcının da gelmesi gerekiyor. Karadeniz-Akdeniz yolu tamamlandığında bu yapılacak liman sadece Ordu’ya lazım değil, Sivas’a, Kayseri’ye hatta Antep’e, Maraş’a İskenderun’a da bu liman lazım. Karadeniz Akdeniz yolu bittiğinde, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güney Doğu bölgelerindeki iller, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere ihracatı ilimiz üzerinden yapacaktır. Rusya’ya, Ukrayna’ya ihracat yapmak isteyenler bu yolu kullanacak, bu yol kullanıldığında ilimizin de bir liman açığı ortaya çıkacak bu yüzden ilimize bir limanın, bir lojistik merkezin kazandırılmasını istiyoruz.”

TOBB Meslek ve Teknik Lisesi’nin TEKNOFEST ve TUBİTAK yarışmalarına katılmak üzere çalışmalarını yürütebilmesi için Endüstri 4.0 Atölyesine ihtiyaç olduğunu belirten Şahin, bu konuda da malzeme desteği talep etti. Şahin, son olarak kredi desteğinin dışında geçici vergilerin de ertelenmesini istediklerini dile getirerek konuşmasını tamamladı.

29.12.2020

 

 

 

Lütfen Yorum Yazın

Konuk Olarak Yorum Gönder

0
Kabül Ediyorum.

Yorumlar

  • Hiçbir Yorum Bulunamadı

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Şubat 2021
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Hava Durumu

Açık

3.33°C

Ordu, Türkiye

Açık

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.