Haberler

OTSO'DA İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

İstihdam düzeyinin arttırılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrıları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde hazırlanan “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla gerçekleştirilen İstihdam Seferberliği kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu İŞKUR ve meslek odaları, odamız toplantı salonunda “Burası Ordu Burada İş Var!” konulu seminer düzenlendi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO)’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Ordu Velisi Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, Ordu SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, İŞKUR Müdürü İsa Kaymak ile iş adamları katıldı.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odasında (OTSO) İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında düzenlen "Burası Ordu, Burada İş Var" konulu seminerde konuşan Ordu Valisi Seddar Yavuz; “Teknolojik gelişmelerle beraber artık istihdam daha fazla sorun olmaya başlamıştır. Özellikle kentleşme, modernleşme, bunun getirdiği teknik cihazlar ve bilimsel gelişmelerle beraber bir takım sorunlarla daha fazla karşı karşıyayız. Bizim gibi orta üst gelir grubunu oluşturan ülkelerin de sorunlarından bu bir tanesidirbu sorun tüm herkesin sorunudur. Dolayısıyla da bununla ilgili olarak da teşvik paketleri arka arkaya sıralanıyor, iş ve istihdam üretmeye devam ediyoruz." dedi
25 milyar dolar ihracattan bugün 169 milyar dolar ihracata doğru geldiğini belirten Yavuz; “Ordu için gayri safi milli hasıla yurt içi hasılası hesaplandığında bu şu an için 17 milyar lira civarındadır. Dolayısıyla '2002'den bu yana Ordu'daki yurt içi gayri safi milli hasıla ne oldu, ne arttı' diye sorduğunuzda da bugün itibariyle Ordu özelinde de çok iyi bir noktaya geldiğimizi söylemek istediğini vurguladı.
2019 Ocak ayı yabancı turist sayısı, 2018 yılı ocak ayına göre yüzde 64'lük bir artışla başladığını vurgulayan Yavuz; “Biz bu yıl içerisinde turizmde de önemli bir sıçrama yaşayacağımızı anlıyoruz. Geçen yıl yabancı turist sayısı bakımından yüzde 64'le kapattık ve bu sene de bu trendin ocak ayı itibariyle tekrarlandığını görmek bizi ziyadesiyle memnun etti.” dedi.
Aktif sigortalı sayısının artacağını ifade eden Yavuz, "Önümüzdeki günlerde bunun daha fazla artacağını, özellikle havaların ısınması, sizlerin şu anda bu bahsettiğimiz seferberliğe katkı sunarak, özellikle bu teşviklerden istifade ederek bu rakamları çok daha yukarı çıkaracağımızı düşünüyorum. Çünkü aynı zamanda baharla beraber biliyorsunuz, iş imkanlarının daha fazla arttığını hepimiz biliyor ve idrak ediyoruz. Ordu'yu 10 yıl sonra hayal ettiğim zaman Ordu net bir şekilde Karadeniz'de yıldız gibi bir parlayan şehir haline gelecek. Bununla ilgili en ufak tereddüt duymuyorum. Bunu bizim daha kısa sürede başarabilmemiz işbirliği, koordinasyon ve daha fazla bir arada olmaktan geçmektedir.” Diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, konuşmasında Büyükşehir Belediyesi olarak şuanda İŞKUR'da dahil olmak üzere yaklaşık 3.500 kişiye yakın istihdam sağladıklarını söyleyerek, ”Bireysel olarak baktığınızda çok şey ifade etmiyor olabilir ama kurumsal olarak bakınca çok şey ifade ediyor. Bu süreçte en önemlisi Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sıkıntının bertaraf edilebilmesi, geleceğe daha farklı bir hazırlık yapılabilmesi açısından bu seferberlik son derece önem taşıyor. Ülkemizin tüm sathında iş var ve bu işin sahibi de iş adamlarıdır. Bu çerçevede bize düşen bir sorumluluk elbette her zaman vardı bunu yerine getirmeye devam edeceğiz. Ordu 19 ilçesiyle tüm kurumlarıyla bu sisteme katılır. İş aş ve ekmek ürettiğiniz zaman bunun paylaşım noktasında da en büyük hazı, en büyük mutluluğu duyacak olan yine bizleriz” diye konuştu.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (OTSO) Başkanı Servet Şahin yaptığı konuşmada, “Burası Ordu Burada İş Var” diyoruz. İstihdam demek; bereket demek, iş demek, aş demek. İnşallah ülkemize hayırlı olur. Çünkü, ülkemizde herkes taşın altına elini sokmak zorunda” derken, Borsa Başkanı Ziver Kahraman ise konuşmasında, 2017 yılındaki istihdam seferberliğinde kamu ve özel sektör olarak bir buçuk milyon ilave istihdam sağlandığını hatırlatarak, “Çalışma dünyası için fırsat niteliğindeki bu teşvikleri en etkin biçimde anlatmak ve işverenlerimize tek tek ulaşmak bizlerin görevidir. Bizler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı 365 oda ve Borsalar eşzamanlı olarak istihdam seferberliğine ilişkin tanıtım sürecini başlattık” şeklinde konuştu.

Toplantıda, SGK denetmeni Erkan Minuz ile Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak katılımcılara Yeni İstihdama Ücret Desteği, Yeni İstihdamın SGK Prim ve Vergisine Destek, Kısa Çalışma Ödeneği, Asgari Ücret Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Destek, Kalkınmaya İlave Destek, Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği, İhtiyacınıza Uygun Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek, İlave İstihdam Teşviği konularında katılımcılara detaylı bilgi verdi. Daha sonra İŞKUR Müdürü İsa Kaymak ve SGK denetmeni Erkan Minuz katılımcıların sorularını yanıtladı.
Vali Seddar Yavuz, toplantıya katılan sanayici ve iş insanlarından yeni teşvik paketinden yararlanmak suretiyle yapacakları ilave istihdam sözünü aldı.
Son olarak Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, İŞKUR Müdürü İsa Kaymak katılımcıların istihdam ile ilgili sorularını yanıtladı.

Lütfen Yorum Yazın

Konuk Olarak Yorum Gönder

0
Kabül Ediyorum.

Yorumlar

  • Hiçbir Yorum Bulunamadı

Ziyaretci Görüşleri

Ziyaretçi - alil
I am reading your whole blog. This is very amazing and interesting blog. I really like it. I will bo...
Ziyaretçi - Atakan ÇAKIR
" oda kimlik kartlarını ibraz etmek sureti" ile denilmiş. Oda böyle bir kart verdide, haberimiz mi y...

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ağustos 2019
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Hava Durumu

Sağanak Yağış

22.78°C

Ordu, Türkiye

Sağanak Yağış

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.