Haberler

OTSO YÖNETİMİ BASINLA BİR ARAYA GELDİ

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) seçimlerini kazanan yeni Yönetim Kurulu Üyeleri Basın Mensupları ile bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptı.

Oda toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya çok sayıda basın mensubu katılırken, basın mensupları ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Oda toplantı salonunda sabah kahvaltısında basın mensupları ile bir araya gelen Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına konuşan Başkan Servet Şahin; “Yeni Meclisimiz toplamda 55 kişiden oluşmaktadır. Meclisimizin yaş ortalaması 50 olmakla beraber, 29 yeni meclis üyemiz seçilirken, bir önceki dönemden 26 meclis üyemizle devam tmakteyiz.” Dedi.

Projelerden bahseden Başkan Şahin, öncelikle Ordu’da büyük ses getiren İş’de Kadınlar Projesinden; “600.000 TL bütçeli İş’de Kadınlar Projesi’nin yazımı Odamız Proje Ofisi marifetiyle gerçekleştirilerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulmuş, Türkiye genelinde sunulan 1.200 proje kapsamında yapılan değerlendirme sonrasında desteklenmeye layık görülen 30 proje arasında yerini almayı başarmıştır. Avrupa Birliği Mali Yardımlar Daire Başkanlığı ile sözleşmesi imzalanan projemizin, 12 aylık uygulama süresi sona ermiştir. Başarı ile yürütülen proje kapsamında 60 kadın kursiyer Butik Çikolata başta olmak üzere Girişimcilik, İş Sağlığı ve Güvenliği, E-Ticaret konularında 4 ayrı eğitime tabi tutulmuş, her bir kursiyer girişimcisi adayı olarak yetiştirilmiştir. Proje kapsamında Çalıştay ve Tanıtım Toplantıları haricinde Butik Çikolata Üretim ve Satış Ünitesi Fizibilite Raporu hazırlatılmış, girişimci ve yatırımcıların bilgisine sunulmuştur. Oda Bünyesine İş Danışma Hizmet Birimi Oluşturulmuş, kursiyer ve butik çikolata konusunda talepçilere sürekli bilgi akışı sağlanmaktadır. Görgü ve bilginin artırılması amacı ile Belçika/Brüksel’e Çalışma Ziyareti gerçekleştirilmiş olup, ilimizde çikolata konusunda yeni bir vizyon yaratılmıştır. Odamız Bünyesine 128 metrekare alanlı Butik Çikolata Atölyesi Kurulmuş kurumsal ve bireysel talepçilerin hizmetine açılmıştır. İş’de Kadınlar Projesi uygulama dönemi sonrasında 6-7 kursiyerimiz artık evlerinde üretim yapmakta ve internet ortamında e-ticaret eğitimleri sayesinde satışını gerçekleştirmektedir. İş Danışma hizmet birimimiz vasıtası ile fındık ve çikolata sektöründe kalifiye eleman istihdamına yönelik talepler alınmakta ve sektörde çalışmak isteyen kursiyerlerimiz yönlendirilmektedir. Geçen hafta bir kursiyerimizin işyeri açılışını Valimiz Seddar YAVUZ ve değerli basın temsilcilerimizin katılımları ile gerçekleştirdik. Şubat ayı içerisinde de bir kursiyerimizin daha işyeri açılışını Ünye ilçesinde gerçekleştireceğiz. Ordu ilinde orta ve büyük ölçekli 3 adet firmamız yakın tarihte ana faaliyetlerinin yanında butik çikolatacılık alanında da faaliyet göstermeye başlayacak.” Diyerek bahsetti.

 

Projeleri açıklamaya devam eden Başkan Şahin; “Odamız, Fındık ve Mamulleri Sektörünün desteklenebilmesi amacı ile proje ofisi marifeti ile Ekonomi Bakanlığı’na UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) kapsamında “Fındık Mamulleri Sektöründe Rekabetçiliğin Artırılması ve Güç Birliğinin Sağlanması’’ isimli proje sunmuş, projemiz ilgili bakanlık tarafından destek kapsamına alınmıştır. Sunulan Projemiz ile, fındık ve fındık mamülleri sektöründe küçük ve orta ölçekte faaliyet gösteren firmalar için ihracat kültürü oluşturulması ve ihracat kapasitelerinin sürdürülebilir bir biçimde artırılması ve hedeflenen yeni pazarlarda ihracata başlamalarının sağlanması amaçlanmıştır.   2016 yılından bu yana uygulanmakta olan proje kapsamında; ilk faaliyet olarak bir adet uzman personel istihdamı sağlamış bulunmaktayız. İkinci faaliyet olarak, Sektöre yönelik ihtiyaç analizi çalışması gerçekleştirilmiş, Fındık ve Mamülleri Sektörüne yönelik 3 yıllık bir stratejik plan hazırlanmıştır. Devam eden süreç ve faaliyetlerde sektöre eksik görülen konularda Dış Ticaret, Aile Şirketlerinde Stratejik Pazarlama Uluslararası Pazarlama ve E-Ticaret konularında eğitimler verilmiştir. Proje Ekibimiz şu aşamada yurtdışı pazarlama faaliyetleri kapsamında Sektör katılımı ile Almanya’ya Çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, resmi kurum görüşmeleri haricinde Dünyanın en önemli Gıda Fuarlarından biri olan ANUGA fuarına iştirak etmişlerdir. Proje Ekibimiz ŞUBAT ayında DUBAİ pazarına yönelik gerçekleştirilecek Çalışma Ziyareti için ön çalışmalarını tamamlamak üzereler” diyerek URGE Projesini de açıkladı.

Daha sonra Başkan Şahin; “Kamu ve Özel Sektör katılımcılarına yönelik olarak Odamız 5 gün süreli olarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na Teknik Destek Kapsamında Android (Mobil) Programlama ile İstihdam isimli bir eğitim projesi sunmuş, söz konusu proje yine proje ekibi vasıtası ile başarılı bir şekilde yürütülmüştür” dedi.

Başkan Şahin; “Ordu ilinde faaliyet gösteren İnşaat ve Yapı Sektörüne yönelik İhracat kapasitesinin artırılması ve İşbirliğinin artırılabilmesi amacı ile Proje Ofisimiz vasıtası ile Ekonomi Bakanlığı’na ikinci UR-GE Projesi sunulmuş, projemiz yapılan değerlendirmeler sonrasında geçtiğimiz ay uygulama onayı almıştır. Söz konusu proje kapsamında daha öncede belirttiğim gibi öncelikli olarak ihtiyaç analiz çalışması, eğitim ve kurumsal danışmanlık faaliyetleri, yurtdışı pazarlama ve alım heyetlerinin ağırlanması faaliyetlerini kapsayacağını aktardı. 

Aflatoksinsiz fındık projesi kapsamında patoz standardının hayat bulması projesinden bahseden Başkan Şahin; “İlk Avrupa Birliği Projemiz olan Ordu’da Aflatoksinsiz Fındık Projesi kapsamında Fındıkta Aflatoksin oluşumuna sebebiyet veren kırılma, çatlama vb. unsurları minimize etmek amacı ile fındık patozu için bir standardın oluşturulması için Teknik ve Bilimsel çalışmalarda bulunmuştuk. Geçtiğimiz yıl TSE hazırlanıp sunulan raporlar ve talebimize karşılık olarak Fındık Patozu Taslak Standardı’nı hazırlamış, inceleme ve görüş almak için Odamız Başkanlığına sunmuştu. Odamız tekrar teknik heyetini toplamış ilgili taslak standart ile ilgili görüşlerini bildirmişti. 2018 yılı içerisinde TSE’nin PATOZ STANDARDINI yayımlanmasını beklemekte olduklarının bilgisini verdi.

Ortak olunan projelerden Bahseden başkan Şahin; “Ordu Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2009 yılından bu yana Proje yazıp uyguladığımız gibi, İlimiz ve Ülkemizin ekonomik ve sosyal anlamda daha ileri noktalara taşıyabilmek için diğer kurumlar tarafından yazımı gerçekleştirilen projelere de ortak yani eş başvuru sahibi olarak katılım sağlamaktayız. 2017 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan 242 bin Euro bütçeli Lojistik Sektöründe Ordu Genç Uzmanlarını Yetiştiriyor Projesi’ne, Arıcılık Araştırma Enstitüsü olarak yürütülen yaklaşık 9 milyon Euro bütçeli Arım Balım Peteğim Projesi’ne, Giresun Ticaret Borsası tarafından sunulan 9.3 milyon Euro bütçeli Fındık Lisanslı Depoculuk Ve Ürün Borsası Projesi’ne Odamız ortak olarak katılım sağlandığını vurguladı.

Akreditasyon ve belgelendirme çalışmalarından bahseden Başkan Şahin; “ Ordu TSO ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemine Sahip, Akredite bir Odadır. Odamız ilk Kalite Belgesini 2008 yılında TSE’den almış olup, her yıl rutin denetlemelerin yanı sıra 3 yılda bir Belge Yenileme denetimlerine tabii tutulmaktadır. Kalite Belgemizin geçerliliği ilk günden bu yana kesintisiz olarak devam etmektedir.  Odamız TOBB tarafından Akredite edilmiş olup, her yıl Öz Değerlendirmeler ile rutin kontroller gerçekleştirilmekte ve 3 yılda bir TÜRK LOYDU tarafından denetlenmektedir. Odamız IV. Dönem Akredite Odalar arasında yer almakta olup, kurumumuzca verilen hizmet ve belgelerin uluslararası geçerliliği bulunmaktadır” dedi.

Üyelere yönelik eğitimlerden de Bahseden Başkan Şahin; “Odamız,  Üyelerine Yönelik olarak her yıl olduğu gibi 2017 yılında biz dizi eğitim faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Ekonomi Bakanlığı Destekli ve 16 saat süreli Dış Ticaret Eğitimi – (16 katılımcı), 8 Saat süreli Aile Şirketlerinde Stratejik Planlama –(16 katılımcı) ve 16 saat süreli Uluslararası Pazarlama, E-Ticaret Eğitimi - (16 katılımcı), Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Destekli ve 4 saat süreli Paranın Yönetimi Eğitimi- (88 katılımcı) ve Odamız imkanları ile gerçekleştirilen 4 saat süreli Hijyen Eğitimi –(447 katılımcı) oda üyelerine verilen eğitimler arasında olduğunu aktardı.

 

Personele yönelik eğitimlerden Bahseden Başkan Şahin; “Odamız personellerine yönelik kurum içi eğitimler her yıl planlanmakta ve plan dâhilinde gerçekleştirilmektedir. 2017 yılında çatı kuruluşumuz TOBB tarafından gerçekleştirilen tüm eğitim programlarına ilgili personellerimiz gönderilmiş tüm personele yönelik ayrıca İletişim ve Takım Çalışması Eğitimleri organize edilmiştir. Odamız diğer eğitim faaliyetleri kapsamında üye ve personel eğitimleri haricinde 5 ayrı konuda eğitim hizmeti vermiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Destekli ve 60 katılımcıya yönelik olarak 24 saat süreli İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi, 72 saat süreli E-Ticaret Eğitimi, 120 saat süreli Butik Çikolata Eğitimi ve Bakanlık İŞKUR destekli 160 Katılımcıya yönelik 32 Saat Süreli Girişimcilik eğitimleri ayrıca odamız bünyesinde gerçekleştirilen eğitimler arasında yer almaktadır.” dedi

 

Odanın uluslararası ilişkilerinden bahseden başkan Şahin; “Odamız proje faaliyetleri kapsamında Belçika/Brüksel’e Çalışma ziyareti gerçekleştirmiş olup, bu kapsamda; Brüksel Ticaret Odası’na, Brüksel Ticaret Odaları Konfederasyonu’na, TOBB Brüksel İKV Temsilciliği’ne, Brüksel AB Daimi Temsilciliği’ne Almanya Çalışma Ziyareti kapsamında, Düsseldorf Ticaret Ataşeliği’ne bir dizi ziyaretler gerçekleştirmiş, üyelerimiz menfaatine ticari işbirliğinin artırılması amacı ile çalışmalarda bulunmuştur. Ayrıca Gürcistan Başkonsolosu odamızda ağırlanmış ve Gürcistan-Ordu sosyo-ekonomik yapı ve ticari ilişkileri konusunda görüşmelerde bulunulduğunu aktardı.

2017 yılı içerisinde yapılan fuar çalışmaları hakkında konuşan Başkan Şahin; “Odamız 2017 yılında 3 adet fuara stantlı ve stantsız olarak katılım sağlamıştır. Antalya Yöresel Ürünler Fuarına stantlı katılım sağlayan odamız, Üyelerinin ve üyeleri tarafından üretilen ürünlerin tanıtımının yanı sıra coğrafi işaret tescilli ürünleri ve tescil için müracaatı sağlanan birçok yöresel ürünlerini Akdeniz bölgesinde sergilemiştir. Odamız, Fındık ve Fındık Mamülleri Sektöründe yer alan firma temsilcileri ile Dünyanın en önemli Gıda Fuarları arasında yer alan Almanya ANUGA fuarına katılım sağlamıştır. Yine odamız, Ordu ilinde İnsan Kaynakları ve İstihdama yönelik olarak düzenlenen ORDİF 52 fuarına stantlı olarak ordu ilinde faaliyet gösteren ve üyemiz olan firmalar beraberinde katılım sağlamıştır.

Yatırım çalışmaları hakkında konuşan Başkan Şahin, yeni yapımı tamamlanan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hakkında; “24 Ocak 2013 tarihinde TOBB’de yapım protokolü imzalanan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ilimize kazandırılması için Odamız, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ciddi çalışmalar yürütülmüştür. Odamız öncülüğünde ordu iline kazandırılan 32 derslikli Okul inşaatı Aralık 2017 tarihinde tamamlanmış olup, Milli Eğitim Bakanlığına teslimi gerçekleştirilmiş olduğunu belirterek bir sonraki eğitim öğretim sezonunda faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi.

Diğer yatırım programlarından da bahseden Başkan Şahin; “Avrupa Birliği Projesi olan ve uygulama süresi sona eren İş’de Kadınlar Projesi kapsamında Odamız bünyesinde 128 metrekare alanlı bir Butik Çikolata Üretim ve Eğitim Atölyesi kurulmuş, atölye gerekli makine ve teçhizatlar ile donatılmıştır. 2017 yılı Mayıs ayında aktif olarak hayat bulan atölyede günümüze kadar 110 kişi eğitim alma imkânı bulmuştur. İlimizin yıllardan beri özlemini çektiği ve sanayimizin gelişmesi için gerçek bir ihtiyaç olan TEKNOKENT PROJESİ Ordu Üniversitesi ve Giresun Üniversitesi Rektörlerimizin, Ordu ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsaları işbirliği ile her iki kentimize kazandırma çalışmalarına başladık. Öncelikli olarak Giresun Üniversitesi Rektörlüğümüzün daveti ilk istişare toplantısını gerçekleştirdik. Söz konusu toplantıda TEKNOKENT’in her iki ile hizmet verebilecek alanda ve üniversitelerimizin önderliğinde kurulmasına ve her iki ilin TSO ve TB’larının da bu kuruluşa ortak olmasına dair prensip kararı alındı ve Giresun Üniversitesinde Dekan Sayın Gençağa’ya Teknokent ile ilgili teknik çalışmaların yapılması için görev verildi. İkinci etap toplantı 26 Aralık 2017 tarihinde her iki ilin Üniversite ve kurum temsilcilerinin yanı sıra Altaş A.Ş. ve Gürsoy A.Ş.’nin de katılımları ile Odamızda gerçekleştirildi. Teknokent ile ilgili gerekli teknik bilgileri aktardıktan sonra müşterek müzakere neticesinde TEKNOKENT’in 10 kişilik kurucu müteşebbis heyeti oluşturuldu. Odamız ortaklığında Arıcılık Enstitüsü tarafından yürütülen ARIM BALIM PETEĞİM PROJESİ kapsamında BALMER A.Ş. kuruluşu gerçekleştirildi. Çok ortaklı bir yapıya sahip olan BALMER A.Ş. Ordulu arıcılar tarafından üretilen balların paketlenip dünya pazarına sunulması yönünde çalışmalar gerçekleştirecektir. BALMER Paketleme Pazarlama Analiz ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’i ünvanı ile kurulan şirketin toplam sermayesi 1.350.000,00 TL’dir. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası olarak 100.000 TL sermaye ile katılım sağlamış bulunmaktayız. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Ordu Arıcılar Birliği Başkanı üstlenmiştir. Şirkette Ticaret ve Sanayi Odası ve Altınordu Belediye Başkanlığı hem hissedar hem de imza yetkili kurumlar olarak yer almaktadır. Şahsım BALMER A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

Ordu OSB Müteşebbis heyeti olan odamız genel hissenin %13,33 payına sahiptir. Büyük hissedar Ordu Valiliği YİKOP %53,33 hisse ile ikinci büyük hissedar, Ordu Büyükşehir Belediyesi %26,67 ve son hissedar %6,67 ile Altınordu Belediyesi’dir. OTSO Başkanlığı olarak 2. OSB arsa istimlak parası için açılan 5 milyon TL’lik bir kredi dilimi için 6.660 TL ve 3 milyon TL’lik ikinci kredi dilimi için ise 4.000 TL olmak üzere toplam 10.660 TL ortaklık katılım payını ilgili hesaba yatırmış bulunmaktayız. Arsa temin hususu açılacak krediye göre peyderpey devam edecektir. Arsa temininden sonra hızla altyapı projelerine geçilmesini öngörmekteyiz. Ordu 2. Organize Sanayi Bölgesi 1.050 dönüm arazi üzerine kurulacak olup, Ordu ekonomisine güç katacak. Şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıktaki Karaağaç mevkiinde oluşturulacak Ordu 2. OSB en az 6 bin kişinin istihdamına olanak sağlayacak. OSB’nin Karadeniz - Akdeniz karayolu üzerinde olması da Ordu ili için ayrı bir önem arz ediyor. Bu sayede organize sanayi bölgemiz Karadeniz - Akdeniz karayolu ticaretinin önemli bir parçası haline de gelecek.”dedi.

Son olarak yeni dönemde yeni faaliyetlerden bahseden Yönetim Kurulu Başkanımız Servet Şahin; “Ön çalışması tamamlanmış 2018–2021 Stratejik Plan Çalışmasının onaylanarak yürürlüğe girmesi sağlanacaktır. Ordu ve Giresun illeri ortaklığında TEKNO KENT Kurulum çalışmalarına 2018 yılında devam edilecek ve gerekli Lobicilik faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Orduda kurulan 2. OSB’nin Sanayinin gelişimine destek olacak şekilde yapılandırılmasına katkı sağlanacaktır. Fındık ve Mamülleri Sektörü için uygulamada olan URGE Projesinde yurtdışı çalışma ziyaretleri gerçekleştirilerek proje kapatılacak ve iştirakçi firmaların bireysel danışmanlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacaktır. İnşaat Sektörü için hazırlanmış ve Ekonomi Bakanlığınca 2017 yılında onaylanmış 2.900.000 Dolar kullanılabilir bütçesi URGE Projesi uygulamaya konulacaktır. Butik Çikolatacılık konusunda eğitim çalışmalarımız odamız hizmet binasında verilmeye devam edecek ve Ordu ili bu Butik Çikolata konusunda marka şehir haline getirilecektir. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını yürüttüğümüz BALMER A.Ş.’nin etkin olarak piyasaya hizmet verebilmesi için gerekli maddi-manevi destek sağlanacak Ordu Balı’nın Marka haline gelmesi desteklenecektir. Odamız hizmetlerinin Avrupa Odaları Standartlarına kavuşturmak, AB İş dünyası diyaloğunun artırılabilmesi için Proje Ofisimiz vasıtası ile AB Projesi hayata geçirilecektir. Yeni hizmet binamızda enerji tasarrufu sağlayacak, il ve bölgede örnek alınabilecek güneş enerji sisteminin kurulumuna yönelik uygun hibe programının açılması halinde başvuruda bulunulacaktır. Yerel Basının insan kaynakları kapasitesinin artırılmasına yönelik eğitim bazlı proje hazırlığı gerçekleştirilecektir. Osmanlı’dan günümüze Sanayi ve Ticaret Hayatına yönelik yayın hazırlığı başlatılacaktır. 4 yıllık hizmet süresi içerisinde en az 5 sektöre yönelik proje bazlı Yurtdışı Çalışma Ziyaretleri gerçekleştirilecektir. Turizm Sektörünü destekleyen yayın ve tanıtım çalışmalarının yanında yurtdışından heyetler turist akımını bölgemize çekebilmek için heyetler ağırlanacaktır. Odamız fuaye alanı kullanılarak ilimizdeki tüm üretici firmaların kendilerini ve ürünlerini yurtiçinden ve yurtdışından heyetlerin ilimizde ağırlanarak tanıtım ve B2B organizasyonları ile buluşturacağız. Üyelerimizi her yıl sektörel olarak ulusal ve uluslar arası fuarlara taşıyarak tanıtım organizasyoları düzenleyeceğiz. Samsun-Sarp Sahil Demiryolu Projesinin Yatırım Planına dâhil edilmesi için Lobicilik faaliyetinde bulunmaya devam edeceğiz. Deniz ve Deniz yolu imkanlarının incelenmesi ve tespiti için fizibilite raporu hazırlatıp çalıştaylar düzenleyeceğiz.” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

Lütfen Yorum Yazın

Konuk Olarak Yorum Gönder

0
Kabül Ediyorum.

Yorumlar

  • Hiçbir Yorum Bulunamadı

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ocak 2019
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Hava Durumu

Cannot get ORDU location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.