Haberler

ÇİKOLATA TADINDA KAPANIŞ

 

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yaklaşık bir yıldır yürüttüğü “İş’de Kadınlar Projesi”nin kapanış toplantısını gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen kapanış toplantısına Ordu Valisi Seddar Yavuz, Altınordu belediye Başkanı Engin Tekintaş Ordu İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, Ordu Defterdarı Kemalettin Işık,  Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, Kamu Kurum ve Kuruluşların değerli temsilcileri ve çok sayıda çikolata sever katıldı.

Kapanış toplantısında konuşan Proje Koordinatörü Özge Atakan konuşmasında; “Projemizin bütçesi toplam 168 bin EURO olup yüzde 87’si Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmiştir. Geri kalan kısmı ise Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu Ticaret Borsası tarafından tamamlanmıştır. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Ticaret Borsası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Altınordu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Ordu Genç İnovatif Girişimciler Derneği projemizin eş başvuru sahibi yani ortağı olup, kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ederiz”dedi.

Proje hakkında bilgi aktaran Atakan; “Ordu ilinde 25-50 yaş aralığında kadınlar başta olmak üzere, aktif çalışma hayatı dışında kalan 60 kişi projemizin hedef gurubunu oluşturmuştur. Projemizi 3 yıl önce hazırlamış olup, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II Hibe Programından faydalanmak üzere hazırlanmış olup, iki adet rapor üretilmesi, bir adet mesleki eğitim merkezinin kurulması, hedefteki her bir katılımcıya 164 saat eğitim verilmesi, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde İş Danışma Hizmet biriminin oluşturulması, danışma ve yönlendirme faaliyetlerinden 20 kişiye hizmet verilmesi, yurt dışında çalışma ziyaretleri gerçekleştirerek kursiyerlerimizin ve kurumlarımızın bilgi ve kapasitelerinin artırılması gibi birçok faaliyetler hedeflemiştik. Bu kapsamda 30 Ocak 2017 yılı tarihinde ilimiz ve bölgemizde faaliyet gösteren fındık ve çikolata sektörünün katılımları ile bir çalıştay toplantısı gerçekleştirdik. Yine bahsettiğimiz gibi TEPAV ile odamız ortaklaşa bir çalışma yürütmüş masa başı ve saha araştırılması sonucunda bir adet butik çikolata üretim ve satış ünitesi fizibilite raporunu hazırlanmıştır. Proje kapsamında oda hizmet binamızın bünyesinde 128 metrekare alan içerisene bir adet butik çikolata atölyesi kurulmuştur. Odamız proje ofisi bünyesinde butik çikolata konusunda bir adet iş danışma hizmet birimi oluşturulmuş, Ordu Ticaret ve Sanayi Odasından 3 personel, Fatsa ve Ünye Ticaret odalarından birer personel ile sağlanmıştır. İş danışma hizmet biriminin kalitesini ve kapasitesini artırmaya yönelik Tarımsal Kalkınmayı Desteklenme Kurumu ve KOSGEB ‘den destek alınmış ve sorumluluk ve faaliyetlerini gösteren bir protokol anlaşması gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan hizmet biriminde bu güne kadar 20 girişimci adaylarımız ve işletmelerimiz faydalandırılmıştır. Butik çikolata üretimine yönelik iyi uygulama örneklerinin yerinde görülmesi ve incelenmesi adına 4 gece 5 gün süreli Belçika Brüksel’e bir yurt dışı çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ziyaretinde 19 kişinin katılımı sağlanmış, katılımcılar arasında başvuru sahibi, eş başvuru sahibi, kursiyerlerimiz, basın danışmanımız ve eğitmenimiz yer almıştır. Çalışma ziyareti kapsamında Avrupa daimi temsilciliği, TOBB İktisadi Kalkınma Vakfı nezaket ziyaretleri gerçekleştirilmiş, sektörel bilgi paylaşımı, kurumsal iletişim iş birliğinin artırılması adına Brüksel Ticaret Odaları Konfederasyonu Brüksel Ticaret Odasına ziyaret gerçekleştirilmiş bu kapsamda Brüksel Ticaret ve Sanayi Odası ile butik çikolatanın desteklenmesi ile alakalı bir kardeş oda anlaşması imzalanmıştır. Kursiyerlerimiz için iki tane fabrika ziyareti gerçekleştirilmiş, üretim tesisleri yerinde görülmüştür.  Ayrıca kursiyerlerimize Ordu ilinde verilen eğitimler gibi yurt dışında da 2 adet eğitim almaları sağlanmıştır” diye vurgulandı.

Son olarak Proje Koordinatörü Atakan; “Proje kapsamında 4 ayrı eğitim alanında profesyonel olan 4 ayrı eğitmen tarafında gerçekleştirilmiştir. 60 kursiyerimize 120 saat butik çikolata hazırlama eğitimi, 24 saat  İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi, 72 saat E-Ticaret eğitimi, Halk Eğitim Müdürlüğümüzün desteği ile verilmiş Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından sertifikalandırılmıştır. Devlet tarafından verilen 150 bin TL’lik limitli geri ödemeli ve geri ödemesiz hibe desteğinden faydalanmaları için Girişimcilik eğitimi verilmiş KOSGEB tarafından sertifikalandırılmıştır. Projemizi yaygınlaştırılma faaliyeti olarak kursiyerlerimiz tarafından üretilen çikolataları proje ortakları ve basının katılımları ile 8 ayrı kurumda dağıtmış bulunmaktayız. Ayrıca 3500’e aşkın tanıtım materyalleri üretilmiş kullanım ve dağıtıma sunulmuştur. Ayrıca hedeflerimizin yüzde yüzüne ulaştık. Bu hedeflerimizden olan girişimcilik hedefinde kursiyerlerimizden 6 kadınımız ev eksenli butik çikolata üretimi yapmaktadır, 4 tanesinin ise iş yeri açma girişimde olduğunu belirtmek istiyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Kapanış Toplantısında konuşan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Servet Şahin; “İş’de Kadınlar Projemiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulan 1200 proje arasında desteklenmeye layık bulunan 30 proje arasında yer almayı başarmıştır. 650.000 TL bütçeli İŞ’DE KADINLAR Projemizin bütün faaliyetlerini tamamlamanın ve bunu siz değerli misafirlerimizle paylaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Projemiz kapsamında, Koordinatörümüz tarafından da anlatıldığı üzere birçok faaliyetler gerçekleştirilmiştir” dedi

 

Amacımız, Hayat Boyu Öğrenme kapsamında 25–50 yaş aralığında yer alan dezavantajlı kişilerin sürekli desteklenmesi, olduğunu belirten Başkan Şahin; “Butik Çikolatacılık alanında yeni girişimcilerin yaratılması, fındık ve çikolata sektörüne bilgi ve becerileri artırılmış kalifiye eleman noktasında kişilerin desteklenerek ilimize ve bölgemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktadır. 2009 yılında profesyonel olarak Projecilik faaliyetlerine başlayan odamız, İş’de Kadınlar Projesi dâhil günümüze kadar 12.000.000 TL dolayında dış kaynaklı finansal kaynağı elde etmeyi başarmış, bunu kurumsal kapasitenin, ilimiz ve bölgemizin, ekonomik ve sosyal kalkınmasına yansıtmaya çalışmıştır.”diye belirtti.

 

Bir çok projedende bahseden Başkan Şahin; “odamız tarafından; Fındık ve fındık sektörünün desteklenmesi amacı ile yaklaşık 400.000 TL bütçeli yine Avrupa Birliği destekli Ordu’da Aflatoksinsiz Fındık Projesi, Turizm Sektörünün gelişimi ve ilimiz turizm potansiyellerini ön plana çıkarmak amacı 100.000 TL bütçeli Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Karadeniz Turizminde Yeni Ufuklar Projesi, Uluslararası Rekabetçiliğin Artırılması, Fındık ve Mamulleri Sektörünün Desteklenmesi, İlimizde İhracat yapan firmaların daha çok ihracat yapmaları, ihracat gerçekleştirmemiş firmalarımızın ihracat yapmalarına olanak tanıyan 9.000.000 TL bütçeli Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen Fındık ve mamulleri sektöründe rekabetçiliğin ve güçbirliğinin artırılması projesi, Karadeniz-Akdeniz Duble yol projesinin tamamlanabilesi için kamuoyu oluşturmak adına gerçekleştirdiğimiz 60.000 TL bütçelisi Ticari İş Birliğinin Artırılması Projesi, Yine Gıda Makine İmalatçılarının kapasitelerinin geliştirilmesi ve yeni pazarlar olanaklarının sunumunu kapsayan ve tüm faaliyetlerin Almanya’da gerçekleştiği yaklaşık 60.000 TL bütçeli üretimden ihracata hedef 2023  projesi uygulanmıştır” diye söyledi

 

Başkan Şahin; “Sektörlerimizin desteklenmesi amacı ile bahsetmiş olduğum projeler haricinde mobil (android) uygulama eğitimi ile istihdam, kadınlar iş başında, annemin mutfağı isimli kadın aşçı yetiştirme projeleri de bizzat odamız proje ofisi tarafından yazılmış ve yürütülmüştür. Ayrıca Ekonomi Bakanlığına geçtiğimiz ay içerisinde yine URGE Destekleri kapsamında İnşaat Sektörünün desteklenmesine yönelik 3.000.000 TL bütçeli proje sunulmuş onaylanması beklenmektedir.  Aynı zamanda sektörlerin ve ilimiz ekonomisinin gelişimi için çalışmalar gerçekleştiren odamız, kendi insan kaynağının gelişimi ve kurumsal kapasitenin artırılmasına yönelik de birçok proje yürütmüş olup, kurumsal gelişim için performans yönetimi, kurumsal yönetim için stratejik planlama projeleri bunlara en büyük kanıttır. Kendi mali ve insan kaynaklarımız ile yürütmüş olduğumuz ve sunumu gerçekleştirilen İş’de Kadınlar projesi gibi odamızın birçok alanda bahsetmiş olduğum gibi projeleri, eğitim faaliyetleri ve yurtdışı çalışma ziyaretleri söz konusu olup, bunu gerçekleştirmede desteklerini esirgemeyen Ordu Valiliğimize, Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, Altınordu Belediye Başkanlığımıza ve bu projede ortak olarak yer alan diğer kurum ve kuruluşlarımıza öncelikli olarak teşekkür ederim” dedi.

 

İş’de Kadınlar Projesi hakkında konuşan Başkan Servet Şahin; “Bir yıl önce açılış ve tanıtım toplantısında Kadınlarımız evlerinde pasta börek yerine katma değeri yüksek çikolata üretimi yapacak demiştim. Bugün baktığımızda eğitim gören 60 kursiyerimiz bu proje sayesinde evlerinde artık pasta börek yerine çikolata üretmektedir. Kursiyerlerimizin 6 tanesi ev eksenli üretim gerçekleştirerek e-ticaret eğitimi sayesinde sosyal pazarda satışını yapmaktadır. 4 kursiyerimiz ise bireysel ve çok ortaklı işletme kurma aşamasına gelmiştir. Bu projeyi yazarken hedefimizde fındığın butik çikolata ile buluşması vardı.  Kursiyerlerimize yönelik gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde bu hedefimize ulaştığımızı görmüş bulunmakta ve bunu sizlerle paylaşmanın mutluluğunu duymaktayız” diyerek duygularını dile getirdi.

 

Son olarak Başkan Şahin; “Bu projede desteğini esirgemeyen eş başvuru sahibi Ordu Büyük Şehir Belediyesine, Ordu Ticaret Borsasına, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odasına, Ünye Ticaret ve Sanayi Odasına, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulumuza, Halk Eğitim Müdürlüğümüze Derneğimize ve arka planda bu projenin yürümesi için katkı sağlayan herkese teşekkür eder ve yine bugün burada bizleri yalnız bırakmayan eğitmenlerimize,  değerli protokol üyelerimize ve siz değerli misafirlerimize projemize gösterdiğiniz ilgi ve destek için teşekkürlerde bulundu.

 

Daha sonra Butik Çikolata Eğitmeni ve Gıda Mühendisi Sevim Dervişoğlu sunum gerçekleştirerek çikolatanın ham madde halinden butik çikolata haline geliş aşamasına kadar bilgi verdi. Eğitmen Dervişoğlu bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak sunumunu tamamladı.

 

Kpanış toplantısında konuşan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Tayfun Karataş; “bu tür projeler girişimci kadınlarımızı ortaya çıkartacaktır. Bende kurumum adına bu projede emeği geçenlere, desteklerini esirgemeyenlere teşekkür eder, bizler girişimci yetişmesi için kurumum adına söz veriyorum, gereken desteği her zaman vermeye hazırız. Biz böyle bir projeye ortak olmaktan son derece mutluyuz, niyetleriniz inşallah gerçekleşir diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Son olarak kapanış toplantısında konuşan Ordu Valisi Seddar Yavuz; “hepinizin bilindiği gibi hükümetimiz kadın ve kadın istihdamına, kadına yönelik şiddete ve kadınların sosyal çalışma hayatına katılması için çeşitli düzenlemelere imza atıyor. Belki bu düzenlemeler Avrupa’nın da ötesine geçmiş durumdadır. Sanıyorum kadının olmadığı hiçbir yerde bereket yoktur, diye söyleyebilirim. Çünkü hepimizi bu günlere getiren, yetiştiren ama emeği çoğu zaman görülmeyen ve özellikle ev hanımlarının da işinin hiç bitmediği bir süreçten bahsediyoruz” dedi.

Vali yavuz; “Biz devlet olarak hiç kimsenin yaşam biçimine müdahale etmeyi kendimizde bir hak olarak görmüyoruz. Biz herkesin inancına ve tercihlerine saygı gösteriyoruz. Biz toplumun tüm kesimlerinin haklarını garanti etmek durumundayız. Aslında devlet dediğimiz aygıtın tarafsızlığı budur. Nitekim tarihimize bakarsanız Osmanlı İmparatorluğu bunun en güzel örneklerinden bir tanesini sergilemiştir. Tüm etnik guruplara kendi kültürlerini ve yaşam biçimlerini yaşamalarına izin vermemiştir dolayısıyla önümüzde baktığımız zaman bizim Türkiye’de kadınlarımızın eğitim süreçlerinin dışında kalmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi biraz önce bahsettiğimiz kültürel birikimimizdir, yani yanlış olan örf ve adetlerimizdir. İkincisi devletin, siyasal iktidarların ideolojik bakış açısıdır. Dolayısıyla bu tür yaklaşımların biz tamamen dışına çıkmamız gerekiyor. Biz bu ülkede yaşayan 80 milyon insanı kucaklamalıyız, 80 milyon insana aynı göz ile bakmalıyız. Biz sadece vatandaşımızı bu toplum içerisinde onurlu bir şekilde yaşatmalıyız. Ben inanıyorum ki Türkiye’nin önümüzdeki süreçte çok daha iyi noktaya geleceğini düşünüyorum. Çünkü o geleneksel bizlere dikte edilen anlayıştan çıkıyoruz” diye konuştu.

Son olarak Vali yavuz; “Özellikle bu projede, Ordu Ticaret ve Sanayi Odamıza, burada emeği geçen  Ordu Büyükşehir Belediyesine, Proje Koordinatörüne, eğitmenlere ama en büyük teşekkürü de bu kursa katılan siz değerli hanımefendilere yapmak istiyorum. Çok teşekkür ediyor, yolunuz, bahtınız açık olsun, kazançlarınız bereketli olsun, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Son olarak çikolata tadında gerçekleşen kapanış toplantısında, protokol ile basın mensupları butik çikolata fotoğraf sergisini gezerek, butik çikolata tanıtım tezgahlarını incelediler. Fotoğraf sergisi esnasında kursiyerlerimiz tarafından üretilen butik çikolatalar misafirlere dağıtılarak projenin kapanış toplantısının çikolata tadında geçmesi sağlandı.

 

 

Lütfen Yorum Yazın

Konuk Olarak Yorum Gönder

0
Kabül Ediyorum.

Yorumlar

  • Hiçbir Yorum Bulunamadı

Ziyaretci Görüşleri

Ziyaretçi - alil
I am reading your whole blog. This is very amazing and interesting blog. I really like it. I will bo...
Ziyaretçi - Atakan ÇAKIR
" oda kimlik kartlarını ibraz etmek sureti" ile denilmiş. Oda böyle bir kart verdide, haberimiz mi y...

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Ağustos 2018
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Hava Durumu

Clear

22°C

ORDU

Cuma 21°C / 26°C Mostly sunny

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

İletişim Formu

Ad Soyad:

E-Posta:

Konu:

Mesaj:

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.