Haberler

OTSO YÖNETİMİ BASINLA BİR ARAYA GELDİ

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) seçimlerini kazanan yeni Yönetim Kurulu Üyeleri Basın Mensupları ile bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptı.

OTSO DİSİPLİN KURULUNDA GÖREV DAĞILIMINI YAPTI

Ordu Ticaret Ve Sanayi Odası (OTSO) Disiplin Kurulu görev dağılımını yaptı.

OTSO BAŞKANI SERVET ŞAHİN OLDU

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimlerini kazanan isim Servet Şahin oldu.

ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!

Odamız Organ Seçimleri 07.04.2018 Cumartesi günü saat: 09.00 - 16.00 arasında Bahçelievler Mahalllesi 295. Sokak No: 8 adresinde Odamız hizmet binasının giriş katı ve 2. katında yapılacaktır.

Bilgilerinize!

OTSO ÇİKOLATADA HEDEF BÜYÜTÜYOR

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Ordu sokaklarının çikolata kokmasını hedefliyor.

KADIN GİRİŞİMCİLER KADINLAR İÇİN BİR ARAYA GELDİ

 

 

 

Ordu TSO organizatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren Ordu İl Kadın Girişimciler Kurulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebi ile işletmeleri gezerek çalışan emekçi kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile ilgili olarak işletmeleri dolaşan Ordu TSO organizatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren Ordu İl Kadın Girişimciler Kurulu burada emekçi çalışan kadınlarla bir araya gelerek onlarla çiçek takdim ederek sohbet etti.

Ziyaret esnasında basın mensuplarına açıklama yapan Ordu İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Züleyda Çelebi; “Dünya Kadınlar gününü aslında bir gün değil her gün kutlamak lazım. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bilindiği üzere Dünya’da ve ülkemizde kutlanmakta, bizlerde kadınlarımızı bir gün de olsa hatırlamak, onlara hak ettikleri değeri göstermek için bir araya gelmiş bulunuyoruz” dedi.

Son olarak Başkan Çelebi; “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır, ancak birçok kadınımız bugün dahi şiddete maruz kalmaktadır. Kadınlarımızı bir güne sığdırarak onların hak ettikleri değeri göstermemiz mümkün değildir. Her insanın hayatına mutlaka bir kadın girer, bu bazen bir anne, bazen bir eş, bazen de bir kardeş olabilir. O yüzden kadınlarımızı hiçbir zaman unutmamamız ve her günlerinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olacak şekilde yaşatmamız gerekmektedir. Bizlerde bugün o farkındalığı yansıtmaya çalışıyoruz. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlayarak konuşmasını tamamladı.

http://www.otso.org.tr/administrator/index.php?option=com_media&folder=images/haber_resim/2018/MART/kadin

 

 

 

İŞTİRAKÇİ FİRMALARLA DUBAİ GEZİSİ DEĞERLENDİRİLDİ


Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve URGE kapsamında Dubai ziyareti gerçekleştiren heyet bir araya gelerek gerçekleşen ziyaretin verimliliğini paylaştı.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odamız tarafından yazılıp yürütülen Ekonomi Bakanlığına URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Destek Programı) kapsamında hazırlanan “Fındık ve Mamulleri Sektöründe Rekabetçiliğin Artırılması ve Güç Birliğinin Sağlanması” projesi kapsamında Dubai ziyareti gerçekleştiren heyet bir araya gelerek gerçekleşen ziyareti değerlendirdi.
Karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı toplantıda konuşan Servet Şahin; “Dubai programı bir proje kapsamında olduğu için programda aksayan yönleri, artıları, eksileri bir masaya yatırdık. Bundan sonraki seyahatlerde neler yaparsak, başka ne katarsak program daha faydalı olur diyerek bir istişare gerçekleştirdik. Bundan sonraki seyahatlerimiz bu zamanki seyahatlere karşı bir tık daha iyi olacağına inanıyoruz.” dedi.


Son olarak Başkan Servet Şahin; “Bu proje Ekonomi Bakanlığının rekabetçiliği geliştirmek üzere hazırladığı bir proje, proje kapsamında giderlerin yüzde 75 kısmını Ekonomi Bakanlığı, yüzde 25’lik kısmını da proje iştirakçi firmalar tarafından finanse ediliyor. Bundan sonraki seyahatlerimiz de bizim başarımıza göre devam edecektir. Biz bu projenin 2 yıl daha devam etmesini istiyoruz. Toplamda 3 milyon dolar olan bu projeden en iyi şekilde faydalanmak istiyoruz. Bu projede amacımız yurt dışındaki alıcılarla, yurt içindeki üretici firmaları bir araya getirerek yeni pazar yerleri elde etmek. Biz bu proje sayesinde ne kadar ihracatımızı artırırsak, ne kadar çok Türkiye’ye döviz getirirsek o kadar da başarılı olacağız.” diye konuştu.
Dubai gezisi hakkında konuşan iştirakçi firma sahiplerinden Mehmet Aydın; “Ekonomi Bakanlığının bizlere sunduğu ve Ordu Ticaret Odasının çalışmaları sonucunda hazırlanan URGE projesi kapsamında ikinci gezimiz olan Dubai ziyareti gerçekleştirdik. Bu bir proje olduğu için, proje kapsamında harcanan proje giderlerinin yüzde 75’ini Ekonomi Bakanlığı karşılarken, yüzde 25 kısmını da projeye ortak olan biz firmalar karşılamaktayız. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası bu projeyi bizlere sunarak, bizlere öncülük etmektedir. Hakikaten bu proje kapsamında faydalı şeyler oluyor. Dünyanın çeşitli ülkelerine gidiyoruz, fındığımızı, firmamızı tanıtıyoruz, ihracatlarımızı yapıyoruz. Bu esnada da hem firmalarımızı büyütüyoruz, hem de fındığa olan talebi büyütüyoruz. Bu proje sayesinde herkes kazanıyor aslında ve firmalar eğer bu durumda çok bir getirisinin olduğuna inanmasa masraflarının bir kısmını karşılamazdı. Dubai de biz firmalar için geyet olumlu bir geziydi” diyerek sözlerini tamamladı.
URGE değerlendirme toplantısı karşılıklı bilgi alışverişi ile gerçekleşirken, toplantı amacına ulaştığı gözlemlendi. Firma sahipleri URGE kapsamında gerçekleşen Dubai gezisi ardından birçok firma ile irtibat halinde olacaklarını söyledi.

İŞ ADAMLARI DUBAİ PROGRAMINI TAMAMLADI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) tarafından hazırlanan URGE projesi kapsamında Ordulu iş adamları Dubai’ye giderek, iş gezisinde bulundu.

RGE Projesi kapsamında 17-21 Şubat tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı Dubai'ye giden Ordulu iş adamları, buradaki iş gezini tamamladı.

4 günlük Dubai programı kapsamında merkezi Dubai'de bulunan firmaların temsilcileri ile ikili görüşme yapan iş adamları, gezinin son gününde ise fuar gezisi gerçekleştirdi.

Dubai, programı Ordulu iş adamları açısında oldukça olumlu geçerken, proje başka ülkelere düzenlenecek gezi programıyla sona erecek.

OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, Dubai programına ilişkin yaptığı açıklamasında, "Dubai’ye odamız tarafından hazırlanan yaklaşık 10 milyon TL bütçeli URGE projesi kapsamında geldik. Bizim amacımız bu tür projelerle Ordulu iş adamlarını diğer ülkelere götürerek oralarda yeni pazar yerleri bulunulmasını sağlamaktır. Proje kapsamında bundan önce gerçekleştiren Almanya ziyaretinden sonra Dubai ziyaretini gerçekleştirdik. Almanya ziyaretinden olumlu sonuçlar elde eden iş adamlarımız Ordu'ya mutlu döndü." dedi.

4 gün süren Dubai programına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Şahin, "İlk gün Dubai, başkonsolosluğunda toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda T.C. Ticaret Ataşesi Hasan Onal, Baskonsolos Erdem Ozan’in katılımıyla Dubai Türk Iş Konseyi’nin sunumu gerçekleştirildi. Daha sonra aynı gün iş adamlarımız ikili görüşmeler yaparak yeni pazar arayışında bulundu." diye konuştu.

Gezinin ikinci gününde de Dubai ve Fransa olmak üzere çeşitli ülkelerin firma temsilcileri ile ikili görüşmelerin devam ettiği bilgisini veren Şahin, "Üçüncü günde ise Dubai'deki firmalara iş gezisi düzenlendi. Son günde aynı zamanda fuar gezisi gerçekleştirildi." şeklinde konuştu.

Şahin, Dubai programları kapsamında iş adamlarının şehir gezisinde bulunduklarını bilgisini de aktararak, "İş adamlarımız adına dolu dolu bir program geçti. Bu noktada bizlere desteklerini esirgemeyen Ekonomi Bakanlığına, Baskonsolos Erdem Ozan'a, Ticaret Ataşesi Hasan Onal'a ve projenin başından bu yana yanımızda olan değerli firmalarımıza teşekkür ederiz." açıklamasında bulundu.

- İş adamları Dubai'de gezisinden memnun döndü

Öte yandan proje kapsamında Dubai'ye giden Ordulu iş adamlarından Uğur Altaş, 4 gün süren programın dolu dolu geçtiğini ve ikili görüşmelerin ise çok verimli geçtiğini söyledi.

İş adamı Mehmet Aydın'da, URGE Proje kapsamında kendileri Dubai'ye getiren OTSO'ya teşekkür ederek, "Bizim adımıza çok verimli bir gezi oldu. İnşallah bu gezinin meyvelerini bundan sonraki süreçte göreceğiz." dedi.

Hasan Çebi'de bu zamana kadar düzenlenen yurt dışı gezilerinin en verimlilerinden Dubai'nin geçtiğini, bu noktada kendilerine katkı sunan herkese teşekkür etti.

Genç iş adamlarından Halit Gürsoy'da, Dubai gezisinden memnun ayrıldıklarını kaydetti.

 

İŞ ADAMLARI DUBAİ'DE

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) tarafından hazırlanan URGE projesi kapsamında Ordulu iş adamları Dubai’ye giderek, iş gezisinde bulundu.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) tarafından yürütülen  Ekonomi Bakanlığına URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Destek Programı) kapsamında hazırlanan “Fındık ve Mamulleri Sektöründe Rekabetçiliğin Artırılması ve Güç Birliğinin Sağlanması” projesi kapsamında Dubai’ye giden Ordulu iş adamları ilk programları kapsamında T.C Dubai, başkonsolosluğunda toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda T.C. Ticaret Ataşesi Hasan Onal, Baskonsolos Erdem Ozan’in katılımı. Dubai Turk Is Konseyi’nin sunumu gerçekleştirildi. Heyet daha sonra son 3 yıldir üste üste dünyanın en iyi serbest bölgesi seçilme başarısını göstermiş olan DMCC (Dubai Multi Commodities Centre) Serbest Bölgesi’nin üst düzey yetkilileri ana yönetim binasinda bir araya geldi. Gerçekleşen toplantılar oldukça verimli geçerken, OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Başkan'da ilgililere birer plaket taktim etti. Ordu heyetinin ilk günü Dubai'de gerçekleşen şehir turu ile sona erdi.

Dubai’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; “Ordu’dan Dubai’ye odamız tarafından hazırlanan yaklaşık 10 milyon TL bütçeli URGE projesi kapsamında geldik. Bizim amacımız bu tür projelerle Ordulu iş adamlarını diğer ülkelere götürerek oralarda pazar yerleri bulunulmasını sağlamaktır. Proje kapsamında bundan öne gerçekleştiren Almanya ziyaretinden sonra Dubai ziyaretini gerçekleştirdik. Almanya ziyaretinden olumlu sonuçlar elde eden iş adamlarımız umarım Dubai’de de yeni iş imkanları ile ülkemize döneriz” dedi.

 

 

 

İŞKUR VE KOSGEB DESTEK PROGRAMLARINI OTSO MECLİSİNDE AÇIKLADI

 

 

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis toplantısına katılan İŞKUR ve KOSGEB İl Müdürlüğü 2018 yılında işverenlere verilecek yeni destek programlarını açıkladı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) 2018 yılının ilk meclis toplantısını, Ordu TSO meclis salonunda düzenlenen toplantıyla yaptı. Toplantıya KOSGEB AR-GE ve Yenilik Destekleri Teknoloji Daire Başkanı Ahmet Dursunoğlu, KOSGEB İl Müdürü Sinan Şahin ve Ordu İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak katıldı. Toplantıda konuşan İŞKUR müdürü İsa Kaymak ve KOSGEB Müdürü Sinan Şahin işverenlere yönelik yeni destek programlarını açıklarken, KOSGEB, AR-GE ve Yenilik Destekleri Teknoloji Daire Başkanı Ahmet Dursunoğlu destekler hakkında işverenlere bilgi verdi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis toplantısında işverenlere bilgi vermek için konuşan Ordu İŞ-KUR Müdürü İsa Kaymak; “ İŞKUR destekleri genel olarak bilinen destekler, ancak son dönemde Sayın Cumhur Başkanımızın 14 Aralık tarihi itibari ile bir takım teşvikler var. Bu teşvikler Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasalaşarak yürürlüğe girecek, şu anda çalışmalar devam ediyor. Şu anda devam eden İşbaşı Eğitim Programı teşviki var. Bu programda işverenler açısından bir takım teşvik programıdır ve bu teşvikler imalat sektörü ve bilişim sektöründe bu teşvik programı 3 aydan 6 aya yükseltildi. Tabi bilişim sektörü KOSGEB’in de ilgi alanında olduğu gibi İŞKUR’da bu alanda boş durmuyor ve İŞKUR’un bulut yazılım sistemleri ile kodlama sistemleri ile çalışmaları olacak, önümüzdeki günlerde devreye alınacak programlar var. Mesleki Eğitim Kurslarının süresi 8 aya, mesleki eğitim kurslarına katılanların ücretleri günlük 75 TL’ye çıkartılacak.” Dedi.

Müdür Kaymak; “Mesela Ordu’da imalat sektöründe ciddi anlamda eksiklik yaşıyoruz. Bu alanda İşbaşı Eğitim programları biraz daha kaliteli olacak. Bir başka destekleme de genç ve kadın istihdamını destekleyici tedbirler, 18-25 yaş aralığındaki kişileri işe alanlara daha özel teşvikler sunulacak. Daha önceden İŞKUR’un ilgi alanına giremeyen bir veya iki çalışanı olan esnaflar vardı şimdi 3 çalışanın altında olan esnaflara da İŞKUR destek vermeye başlayacak. Bunun da adını bir senden, bir benden sloganlaştıracağız. Mesela bir çalışanı olan kişi ikinci bir çalışanı aldığında çalışanın giderleri bir ay devletten bir ay işverenden olacak, bu da yılın altı ay süresince işverenin bir işçisi İŞ-KUR tarafından desteklenmiş olacağını belirtti.

Son olarak Müdür Kaymak; “Aynı zamanda 2017 yılı içerisinde süresi içinde biten teşvikin süresi 2020 yılına kadar uzatılmış durumdadır. Yaklaşık 12 kalem teşvik var, tabi bu teşvikler çok karmaşık gibi görünse de teşvikin alında orijinal yapısında karmaşıklık var. Bir teşvikin karmaşık yapıda olmasının sebebi her işverenin en azından bir kalemde teşvik edilmesini sağlamak içindir, bu karmaşıklık, yoksa siz sadece işbaşı eğitimden istifade edersiniz. Tabi bu teşviklerin programları ileride Maliye Bakanlığının yayınlayacağı tebliğlerle ve bazı teşviklerinde mecliste yasa ile yürürlüğe girmesi bekleniyor” diye konuştu.

Daha sonra toplantıda KOSGEB tarafından verilen destekler hakkında konuşan Ordu KOSGEB İl Müdürü Sinan Şahin; “Ordu’da şu anda kendi işini kuranların oranı yüzde yirmi seviyelerinde seyretmektedir. Bu da bizi fazlası ile mutlu ediyor. Burada bulunmamızın asıl sebebi KOSGEB’in 2017 yılının sonunda ve 2018 yılının başında çıkardığı iki tane mükemmel bir destek programı var. Bunların bir tanesi stratejik ürün dediğimiz yurt dışına ithal edilen ürünlerin millileştirilmesi, yani bu ürünlerin artık ülkemizde üretilmesi, ikincisi de AR-GE desteği kapsamında ortaya çıkan ürünlerin sanayileşmesi için, ticarileşmesi için, gerekli olan kaynakların aktarılması, tabi bizim endüstriyel uygulama destek programı kapsamında bizim AR-GE desteklerinin ticarileşmesi için bir kaynağımız var, tabi bu kaynak yeterli değil. Bu kaynak 750 bin 800 bin civarındaydı işte başkanlığımız bu kaynağı 5 milyona çıkardı. Dolayısıyla bu bir fırsat, ilimiz içinde bir fırsat, ortada bir pasta var bu pastada çok daha fazla pay almak için bizim sanayicilerimizin, yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı.

Daha sonra KOSGEB AR-GE ve Yenilik Destekleri Teknoloji Daire Başkanı Ahmet Dursunoğlu yeni açılanan KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı ve TEKNO Yatırım Destek Programı hakkında hazırlanan slayt gösterimi ile birlikte, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyelerine ve işverenlere bilgi verdi.

 

 

 

Döviz Kurları

Yayınlarımız

Etkinlik Takvimi

Nisan 2018
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Hava Durumu

Clear

6°C

ORDU

Pazartesi 9°C / 18°C Partly cloudy

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.otso.org.tr

   

İletişim Formu

Ad Soyad:

E-Posta:

Konu:

Mesaj:

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.