News

BAKAN ALBAYRAK İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ

 

 

 

Çeşitli programlar kapsamında Ordu’ya gelen, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Türkiye İçin Değişim Başlıyor' sloganıyla Ordu’da düzenlenen "Ordu İş Dünyası Buluşması" programında, iş insanları ile bir araya gelerek, ekonomik gelişmeler ve yeni fırsatlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

İş Dünyası ile Buluşma programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak; “Ordu’da altyapı, karayolları, DSİ sulama altyapısı ve Organize Sanayi Bölgeleri noktasında yatırımların yapılacağı müjdesini vererek, "Özellikle Ordu anlamında altyapı, karayolları noktasında, DSİ sulama altyapısı anlamında, organize sanayi bölgeleri noktasında, çok önemli adımları çok kısa sürede atacağız. Bakanlığımız ile bu konuda hızlı adımlar atacağız. Demiryolu altyapısı ile ilgili bu adımları hızlı atacağız” diye konuştu.

Konuşmasının devamında ekonomik gelişmelere de yer veren Bakan Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemize karşı başlatılan girişimlerin son halkası olan ekonomik saldırılara karşı güçlü bir refleks ortaya koyduk. Malumunuz Türkiye'yi terör örgütleriyle devletin içinde yapılanmış sinsi bir yapıyla, darbe girişimleriyle durduramayanlar son dönemde biliyorsunuz ekonomimizi hedef alan adımlar attı. Bunu biz ifade etmek. Tehditlerin, şantajların, yaptırımların ardı arkası kesilmeden sayısız şeyleri görmeye başladık. Öyle değil mi? Gazeteler, televizyonlar, dünya medyası. Ne için tehdit, ne için şantaj, ne için Türkiye'yi bu manada köşeye sıkıştırmak? Şahit olduk. Bir tanesi Suriye süreci, operasyonla. Türkiye, Suriye'ye niye operasyon düzenledi? Bunları yaşıyoruz. Öyle değil mi? Terörü ve ülkenin bekasını tehdit eden tüm unsurları kaynağında bitirme noktasında Türkiye çok kararlı bir duruş sergiledi ve elhamdülillah milletimizin desteğiyle, Cumhurbaşkanımızın liderliği ile bunların her birini teker teker savuşturduk." 

Albayrak, "Yaşanan süreçlerin ekonomimize verdiği etkileri teker teker ortadan kaldırmaya başladık. Ve dedik ki, 6 yıldır bize bu saldırılarla çok ciddi bir zaman kaybettirdiler. Bunu net görmemiz lazım. Çünkü Türkiye 6 yıldır resmi fiili savaşta. 2013 Haziran'ındaki Gezi süreciyle başlayan, 3 tane ağaç, 5 tane ağaç, mesele ağaç değilmiş değil mi? Anladık sonra. 17-25 Aralık sonrasındaki darbe girişimi, 15 Temmuz, FETÖ, PKK, PYD, YPG... Her gün isim değiştirerek farklı üniforma ve buraya böyle arma dikerek oluşturulmaya çalışılan terör koridoru ve devlet yapısı üzerinden Türkiye'ye yönelik tehditler. Bütün bu 6 yıllık süreçte Türkiye'nin büyük ve güçlü Türkiye idealinden uzaklaşması için çok yoğun bir operasyona maruz kaldık."

"Şimdi bu manada özellikle birçok açıdan olduğu gibi bu açıdan Türkiye artık yeni bir değişim hamlesi başlatarak yeniden o büyük ve güçlü Türkiye hedeflerine kararlılıkla ilerleyelim. Kaybettiğimiz zamanı daha da hızlı koşarak kazanalım. İşte o yüzden il il gezerek iş dünyamızla daha yakın hem hal olarak, sorunları kaynağında çözümleri, geri dönüşümü nasıl olacak anlatmamız lazım."

 

İş Dünyası ile Buluşma programında konuşan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; “Öncelikle geçen sene faiz oranları 30-32 bandındayken, şu anda 10-12 bandında, bundan dolayı tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Ordumuz TÜİK verilerine göre bundan 5 sene önce yaşanılabilir kriterleri bakımından 59’ncu sıradaydı, Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde, eğitim, ulaşım ve sağlıkta yapılan gelişme ile 16 basamak birden yükselerek 43’ncü sıraya yükseldik. Ama daha bitmedi, bazı noksanlarımız da var. Ben Ordulular adına Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

 Başkan Şahin; “Biz Ordu olarak sahili en uzun olan Türkiye’nin 2’nci iliyiz. Ancak Ünye dışında bir limanımız yok. Ünye ilçemiz de bize konum olarak Giresun ilinden daha uzak konumdadır. Bu yüzden bizim Ordu’ya konteyner limanının kazandırılmasını istemekteyiz. Ordu Türkiye fındığının üçte birini üretiyor ama ihracattaki rakam 200 milyon dolar. Aslında bu oran 1 milyar dolar olması lazım, bu da tamamen ilimizde bir konteynır limanın olmamasından kaynaklanmaktadır. Yine Türkiye de 8 milyon ton kivi üreten il konumundayız. Aynı zaman da Dünya da en fazla bal üreten il konumundayız ama ihracatımız yok. 18 milyon kilo bal üretmemize rağmen bal ihracatımız sıfır. İlimize yapılacak bu liman sadece bize lazım değil, Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanması ile birlikte Sivas’a, Kayseri’ye, Maraş’a, Antep’e İskenderun’a lazım, bu hat üzerindeki 42 vilayete lazım.  Bu yüzden ilimize bir konteynır liman yapılmasını istemekte olduklarını ifade etti.

Son olarak Başkan Şahin; “Ordu’nun daha fazla kalkınmasını sağlayacak Karadeniz Akdeniz yolunun da tamamlanmasına kısa süre kaldı, inşallah burası da tamamlandıktan sonra Ordu gelişmesine hızla devam edecektir. Bu yol konum bakımında ilimiz için çok değerlidir. Bu yol kuzey ile güneyi birbirine bağlayacak ve ticari faaliyetlerin gelişmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte henüz somut bir adım atılmamış Samsun Sarp Demir yolunun mutlaka ilimizden geçmesini istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin’in Moderatörlüğünde, iş insanlarının sorularını yanıtladı.

 

 

 

Leave your comments

Post comment as a guest

0
terms and condition.

Comments

  • No comments found

Döviz Kurları

Our Publications

Hava Durumu

Clear

3.33°C

Ordu, Türkiye

Clear

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   -  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.