Announcements

TEHLİKELİ VE TEHLİKESİZ ATIKLARIN BEYANI

Ordu Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Odamıza gönderilen yazıda;

02.04.2015 tarih ve 29314 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Atık Yönetimi Yönetmeliği 4. Maddesi'nde yer alan tanımlar başlığı altında yer alan "j" bendinde "Atık üreticisi: Faaliyetleri sonucu atık oluşumuna neden olan kişi, kurum, kuruluş ve işletme ve/veya atığın bileşiminde veya yapısında bir değişikliğe neden olacak ön işlem, karıştırma veya diğer işlemleri yapan herhangi bir gerçek ve/veya tüzel kişiyi, ifade eder." denilmektedir.

 

Aynı yönetmeliğin atık üreticisinin ve atık sahibinin yükümlülükleri 9. Maddesi 1. Fıkrası ’ğ' bendinde " Atık üreticisi; Atık beyan formunu bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde her yıl Ocak ayı itibariyle başlamak üzere en geç Mart ayı sonuna kadar Bakanlıkça hazırlanan çevrimiçi uygulamalar kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla, askeri birlik ve kurumlar ise yazılı olarak belirtilen sürede Millî Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığınca Bakanlığa göndermek ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla," yükümlüdür hükmü bulunmaktadır.

İlimizde 2020 yılında gerçekleşen faaliyetleri sonucu kurum/kuruluş,firma ve işletmelerden oluşan atıklara dair atık beyan formunun Bakanlığımız entegre çevre bilgi sistemi üzerinde yer alan Atık Yönetim Uygulaması (TABS/MoTAT/KDS) üzerinden doldurulması (Atık Beyan Sistemi TABS İşlemleri-2020 Yılı Beyanını Gir/Güncelle-Tesis Bilgilerini Güncellemek İçin Tıklayınız-NACE Bilgilerini Güncellemek İçin Tıklayınız-Beyan Edilecek Atığım Yok/Beyan Edilecek Atığım Var) gerekmektedir. Konu ile ilgili yardım videolarına sisteme giriş sağlandıktan sonra sol menüden ulaşılabilmektedir.

Söz konusu atık beyanlarının yapılabilmesi için son tarih 31.03.2021 olup; zamanında beyan yapılmaması durumunda 2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında gerekli işlemler yapılacaktır.

Leave your comments

Post comment as a guest

0
terms and condition.

Comments

  • No comments found

Döviz Kurları

Our Publications

Hava Durumu

Clear

8.33°C

Ordu, Türkiye

Clear

İletişim Bilgileri

 

0452 214 10 77 - 0452 214 19 35

Bahçelievler Mah. 295.Sokak No:8 Altınordu/ORDU

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   -  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otso.org.tr

   

Copyright © ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI - Tüm Hakları Saklıdır.